GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 14776383
*
nr 1477 6383
Urna
Majolika, Rörstrand. Diameter: 40 cm, höjd: 42 cm
Kondition: nagg, borrad
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 juli 2022
kl 20:26:28
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/7 18:41:11
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige urna
-
4231 Trädgårdsurna
Gjutjärn, diameter. Längd: 52 cm, höjd: 36 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:08
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:17
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:53
*
Urna
Kondition: nagg, borrad
nr 1477 6383
Urna
Majolika, Rörstrand. Diameter: 40 cm, höjd: 42 cm
Kondition: nagg, borrad
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 4 juli 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/7 18:41:11 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika rörstrand skandinavien sverige urna
-
4231 Trädgårdsurna
Gjutjärn, diameter. Längd: 52 cm, höjd: 36 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:08 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:17 -
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
idag
10 juni kl 18:53